Program ten odbywa się corocznie i skierowany jest w szczególności do osób uzależnionych od alkoholu.
Zadanie to jest współfinansowane ze środków na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Warunkiem zakwalifikowania uczestnika do Centrum jest zakończenie leczenia w stacjonarnej placówce leczenia uzależnień, rekomendacja Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bytowie oraz pozytywna opinia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bytowie. Uczestnikami zajęć mogą być mieszkańcy miasta i gminy Bytów.
W trakcie uczestnictwa kursanci zdobywają wiedzę i umiejętności poprzez udział w zajęciach reintegracji społecznej i zawodowej. W ramach części społecznej organizowana jest pomoc psychologiczna, terapeutyczna, reintegracja życia codziennego i inne, które sprzyjają powrotowi uczestnika do życia w społeczeństwie. Część zawodowa szkolenia pomaga uczestnikom w zdobyciu nowych umiejętności, kompetencji czy kwalifikacji, przygotowując ich jednocześnie do pracy na wolnym rynku pracy.
Niewątpliwą korzyścią wynikającą z realizacji projektu jest bezpośrednie oddziaływanie i zaopiekowanie osób uzależnionych od alkoholu. Zajęcia terapeutyczne i pedagogiczne to szereg różnych oddziaływań, które w konsekwencji mają pozwolić uczestnikom poznać siebie, znaleźć inne metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach a w konsekwencji ograniczyć picie alkoholu bądź doprowadzić do zaprzestania spożywania alkoholu.
Dzięki jego realizacji Gmina Bytów redukuje przebywanie osób uzależnionych w miejscach publicznych. Poszerza świadomość, pokazuje możliwości wychodzenia z uzależnienia a w konsekwencji wpływa na redukcję szkód wyrządzanych w środowisku przez osoby uzależnione.